Neboj Yanku,není se čeho bát.Docela dost jsem o tom čet a mluvil s lidma,který tuto cestu podnikli ( podotýkám.jsou to lidé z oboru atd. ) Prto ty,koho by zajímalo,zda a kolik by dostali za jeden den pobytu v zoně je tento článek...
Jak mám psáno na stránkách-při dodržení zásad a nedělání hovadin ( jako Pšonkové "Poláci",který běhají v červeném lese ),je tato cesta bezpečná...
Jinými slovy - NENÁM ZÁJEM SE VYSTAVOVAT NĚJAKÉMU ZDRAVOTNÍMU NEBEZPEČÍ A ANI ASTŘIČKU
Radiace během cesty:
Díky možnosti uchovávání týdenní kumulativní ekvivalentní dávky v paměti G-M měřiče GammaScout, bylo možné aproximovat, jakou dávku "navíc" jsme obdrželi během naší návštěvy zóny a dopočítat průměrnou úroveň radiace během celé návštěvy v zóně:
Dlouhodobý průměr dávkového ekvivalentu uvnitř budovy na Praze 3 je 0,116 μSv/hod. (měřeno po dobu 7 týdnů od půlky ledna 2008). Výkyvy týdenních průměrů během sedmi týdenních měření od této hodnoty jsou max. +0,001 -0,002 μSv/hod.
Týdenní průměr během návštěvy zóny bývalé jaderné elektrárny Černobyl byl naměřen 0,142 μSv/hod.
Dávkový ekvivalent, který jsme dostali navíc, oproti běžnému pozadí v Praze se dá spočítat vzorcem:
x = 0,142 ∙ 168 - 0,116 ∙ 168
kde 168 je počet hodin v jednom týdnu
x = 4,368 μSv (během týdne)
Limit dle Vyhlášky SÚJB o radiační ochraně 307/2002 Sb., §19 - Obecné limity je 1 mSv (během roku).
Díky našemu pobytu v zóně jsme obdrželi dávkový ekvivalent rovný 0,4368 % tohoto ročního limitu pro civilní obyvatelstvo.
Jinými slovy, takovouto cestu bychom mohli podniknout 229 krát ročně, než bychom si vyčerpali svůj roční obecný limit (při abstrakci od dalších vnějších ozáření např. z rentgenového vyšetření).
Ještě jinými slovy, obdrželi jsme navíc dávku 4,58 krát menší, než při běžném rentgenu zubů nebo plic* (*zdroj: RENTGEN bulletin, září 2001).
Úplně jinými slovy pro představu, ekvivalentní dávku, kterou jsme dostali "navíc", běžně dostaneme z přirozeného radiačního pozadí každého jeden a půl dne.
Průměrný dávkový ekvivalent, kterému jsme byli vystaveni během našeho desetihodinového pobytu v zóně se dá spočítat vzorcem:
0,116 ∙ ( 168 - h ) + h ∙ x = 0,142 ∙ 168
kde x je hledaný průměrný dávkový ekvivalent během desetihodinového pobytu v zóně,
168 je počet hodin v týdnu,
h je počet hodin strávených v zóně. ( h = 10, v zóně jsme pobývali od cca 10h dopoledne do cca 8h večer).
x = 0,5528 μSv/hod.
Průměrný dávkový ekvivalent během našeho desetihodinového pobytu v zóně byl asi 0,55 mikrosievertů za hodinu.